PITNÝ REŽIM - NEČAKAJTE NA POCIT SMÄDU

NEČAKAJTE NA POCIT SMÄDU: Pre toto je také dôležité piť pravidelne a často

Čakať na pocit smädu je to najhoršie, čo môžete urobiť. Keď telo hlási smäd, znamená to, že je už na tom s tekutinami zle a vy ste podcenili pitný režim.

Voda je bez preháňania zázračná tekutina. Tvorí až 60 % dospelého ľudského tela (u detí oveľa viac), a keď jej je v organizme nedostatok, ten začína protestovať. Ako SOS nastupuje únava, nesústredenosť, môžu vás obchádzať mdloby a bolieť hlava. Aj takto telo oznamuje, že je dehydrované a málo ste ho „zalievali“. Dehydratácia môže oslabiť aj imunitu, a tak budete náchylnejší aj na choroby, s ktorými by si za iných okolností telo poradilo.

Prečo je dôležité pravidelne piť?

Mozog perfektne funguje len vtedy, keď má dostatok kyslíka a živín. Na to, aby sa kyslík a živiny dopravili do mozgu, musí mať krv správnu hustotu. Ak je príliš zahustená, lebo ste zabudli piť, nedostane sa do jemných mozgových vlásočníc a nervové bunky nevedia správne pracovať. Vtedy nedokážete pohotovo a jasne premýšľať, pobolieva vás hlava, cítite sa unavene a malátne. Môže vám silnejšie búšiť srdce, dokonca tŕpnuť prsty. O to horšie, ak telo siaha na dno svojich rezerv aj niekoľko dní. Situácia sa môže vyhrotiť až tak, že nastane nepríjemný kolaps.

Okamžitá pomoc

Ak sa necítite vo svojej koži a myslíte si, že za vaše problémy môže nedostatok vody, skúste naraz vypiť dva poháre chladnej vody z vodovodu. Zlepšenie by ste mali pocítiť do pol hodiny.

Ako a koľko vody strácame

Voda sa z nás vyparuje pri dýchaní, ale aj pri akejkoľvek fyzickej aktivite a športe. Veľa vody odchádza z tela aj bežným potením (cca pol litra). Pri výraznejšom potení počas horúceho letného dňa môžete stratiť až liter. Močom odchádza z tela od 800 do 1500 mililitrov.

Ako často piť?

S pitným režimom začnite hneď ráno (aspoň pol litra tekutín) a pokračujte priebežne a pravidelne počas dňa. Obličkám sa lepšie vylučujú odpadové látky z tela, keď majú viac vody ako keď musia všetko skoncentrovať do malého objemu. Takže ak máte zdravé obličky, naozaj sa nemusíte obávať „prevodnenia“.

Čo piť?

Ideálna je obyčajná voda z vodovodu. Ak chcete, aby mala tie najlepšie vlastnosti a váš organizmus z nej vyťažil maximum, vyskúšajte Inteligentnú fľašu, ktorá pomocou zabudovaného inteligentného štítku vodu revitalituje, harmonizuje a pozitívne programuje.

Vhodné sa aj minerálne vody s nízkym obsahom solí, ideálne s označením hypotonická. Ak obľubujete minerálky, je dobré ich striedať.

Dopriať si môžete aj ovocné čaje a riedené ovocné šťavy.

Pozor na kávu a alkohol

Milovníci alkoholu a kávy by si mali dať pozor na ich močopudný efekt. Alkohol, ale aj kofeín v káve a teín v čiernom čaji podporujú vylučovanie vody z tela, a tak sú straty tekutín vyššie ako príjem.

Koľko vody potrebujete

Na každých, aj začatých 15 kilogramov hmotnosti by mal človek prijať od 0,5 do 0,7 litra vody. Vydeľte teda svoju telesnú hmotnosť 15 a vynásobte 0,5. Dostanete optimálny počet litrov na deň.

Podľa iného pravidla by mal dospelý na kilogram svojej hmotnosti vypiť denne 30 ml tekutín. Keď si to vyrátate, vychádza to okolo 2 až 2,5 litra tekutín.

Či pijete dosť zistíte aj jednoduchou pomôckou. Prezradí to farba vášho moču. Ideálne je, ak je bezfarebný alebo len mierne žltý a bez zápachu. Čím tmavšia farba, tým viac treba hydratovať.

Odkontrolujte si to

Aj vy patríte medzi tých, ktorí sú chronickí zabúdači a spomeniete si, že sa treba napiť, až keď ste naozaj smädní? Nainštalujte si do telefónu aplikáciu, ktorá vám zvukom pripomenie, že ste sa mali napiť, alebo si rozdeľte denné odporúčané množstvo vody do menších fliaš a majte ich na očiach. Odporúčame vyskúšať Inteligentnú fľašu, ktorá mení štruktúru a vibráciu vody do stavu optimálneho pre ľudský organizmus.

A záverečné odporúčanie: Bez vody, najmä v horúcich dňoch, ani na krok. Vždy majte, ideálne sklenenú fľašu, po ruke.

Naural Pharmacy, s.r.o.
Holubyho 87
902 01 Pezinok
IČO: 50539965
IČ DPH: SK2120362761

Inteligentná sklenená fľaša robí s vodou zázraky!